Akcesoria mikrofonowe
Nasze akcesoria mikrofonowe to praktyczne rozwiązania do mikrofonów każdego typu, zarówno naszych mikrofonów dynamicznych, mikrofonów pojemnościowych, mikrofonów kierunkowych, niewielkich mikrofonów krawatowych oraz wielu innych, które pomagają oraz ułatwiają codzienne użytkowanie mikrofonu. Jednymi z najbardziej potrzebnych akcesoriów do mikrofonu są POP-flitry, statywy, uchwyty, kosze antywibracyjne oraz walizki transportowe.
Podczas nagrywania szybko poruszająca się fala akustyczna uderza w mikrofon tworząc efekt pop. Powstaje on najczęściej podczas wymawiania tzw. głosek "wybuchowych" (p, b, itd.) oraz np. przy oddychaniu oraz śmiechu. Aby ochronić mikrofon przed efektem pop oraz zabrudzeniem stosuje się pop-filtry. Pop-filtr jest prostym narzędziem, które możemy stworzyć nawet sami - wystarczy kawałek materiału oraz obręcz. Jednak jeśli chcesz nagrywać profesjonalny dźwięk, warto rozważyć zakup specjalistycznego pop-filtra, który skutecznie niweluje efekt głosek wybuchowych i jest łatwy w montażu na statywie.
Następnym wyposażeniem, które przyda się podczas nagrań lub wystąpień scenicznych jest statyw mikrofonowy. Statyw ma za zadanie trzymać Twój mikrofon w odpowiednim miejscu. Ze względu na różne rodzaje, statywy dzielimy na: standardowe podłogowe, statywy z wysięgnikiem, z okrągła podstawą, niskie statywy, stołowe lub biurkowe oraz nadgłowne (overhead). Odpowiednio dobrany rodzaj statywu pozwala na dogodne ustawienie mikrofonu, np. do wzmacniacza gitarowego, na biurku w celu rejestrowania mowy, wysoko w pomieszczeniu do nagrywania przestrzeni (tak zwanych ambientów), odpowiednio do poszczególnych instrumentów oraz dla wokalistów.
Standardowy statyw podłogowy jest najczęściej używanym oraz powszechni stosowanym statywem, który posiada uniwersalne zastosowanie, ponieważ większość statywów tego typu oferuje szeroki zakres regulacji wysokości. Statyw z wysięgnikiem różni się od standardowego zwiększonym zasięgiem oraz możliwością zgięcia, dzięki łamanemu wysięgnikowi. Następny typ statywu podłogowego, który posiada okrągłą podstawę, świetnie sprawdza się na scenie ze względu na trudniejsze przewrócenie oraz fakt, że zajmuje mniej miejsca.
Niski statyw stosowany jest do nagrywania dźwięku ze wzmacniacza gitarowego, instrumentów smyczkowych oraz stopy perkusyjnej. Podobny do statywu niskiego jest statyw stołowy, który stosowany jest do nagrywania podcastów oraz głosu rozmówcy w domowych studiach, podczas gier video i streamingu.
Statyw nadgłowny stosowany jest najczęściej podczas pracy z pełnym zestawem perkusyjnym, albo dużą grupą instrumentów, kiedy potrzeba mikrofon ustawić bardzo wysoko lub pod odpowiednim kątem. Tego typu statyw są największe oraz najdroższe. Pozwalają na rejestrowanie dużej ilości głosów jednocześnie oraz wyłapywanie przestrzeni w pomieszczeniu.
Jeśli często jesteśmy w trasie, warto zadbać o mikrofon, który podczas transportu może się niszczyć. W takim wypadku dobrze jest zainwestować w walizkę lub dedykowany pokrowiec, które pozwolą na bezpieczne przewożenie mikrofonu. Walizki najczęściej są lekkie oraz niewielkich rozmiarów. Sprawia to, że mikrofon staje bardziej mobilny. Wiele dedykowanych do mikrofonów walizek oraz pokrowców posiada dodatkowe przegrody lub kieszenie, w których można przechowywać uchwyty do mikrofonów, kable mikrofonowe, kosze antywibracyjne, pop filtry lub inne przydatne akcesoria.
Podczas rejestrowania oraz miksowania dźwięku za pomocą mikrofonu potrzebne jest jego odpowiednie monitorowanie. Do tego celu polecamy nasz wybór monitorów aktywnych oraz słuchawek studyjnych. Mikrofony przewodowe oraz odbiorniki mikrofonowych systemów bezprzewodowych najczęściej podłącza się do systemu PA za pomocą kabli XLR, które również posiadamy w ofercie. Do domowego nagrywania dźwięku doskonale sprawdzą się nasze zewnętrzne karty dźwiękowe, natomiast do studia i na scenę polecamy wzmacniacze miksujące oraz miksery.