Głośniki i kolumny

Aktywne filtry

Głośniki i kolumny

Głośniki to urządzenia elektroakustyczne, będące częścią kolumn głośnikowych. Głośniki, w zależności od zdolności reprodukowania pasma dźwięku, możemy podzielić na głośniki wysokotonowe, głośniki średniotonowe, głośniki niskotonowe, głośniki średnio-niskotonowe, a także głośniki szerokopasmowe.

Ze względu na ich budowę, głośniki możemy podzielić na przetworniki piezoelektryczne, głośniki z układem elektromagnetycznym, a także głośniki wstęgowe. Dobierając głośniki należy zwrócić uwagę nie tylko na oferowane pasmo przenoszenia oraz ich wymiary, ale również na ich impedancję i efektywność. Efektywność głośnika to zdolność do odzwierciedlenia przetwarzanej mocy elektrycznej pochodzącej ze wzmacniacza na moc akustyczną, którą słyszymy z głośnika. Im wyższa efektywność głośnika, tym reprodukowany dźwięk będzie głośniejszy.

W Polsce najpopularniejszymi producentami głośników zamiennych, które można zainstalować w kolumnach głośnikowych, są firmy Koda, MonacorSTX oraz Tonsil.

Kolumny głośnikowe, możemy podzielić ze względu na ich budowę, na kolumny dwudrożne, kolumny trójdrożne, kolumny dwu i pół drożne, a także kolumny czterodrożne (i więcej w zależności od konstrukcji zwrotnicy). Drożność zwrotnicy odpowiada za podzielenie pasm dźwięku i skierowanie ich do poszczególnych głośników. Dzięki temu np. w kolumnach dwudrożnych najczęściej stosuje się osobny przetwornik wysokotonowy (nazywany Tweeterem) oraz głośnik średnio-niskotonowy. Kolumny 2,5-drożne posiadają głośnik odpowiadający za wysokie tony, głośnik odpowiadający za niskie tony (określany jako Woofer) oraz głośnik średnio-niskotonowy, reprodukujący zarówno niskie, jak i środkowe pasma dźwięku.


W zależności od rozmiaru oraz sposobu umiejscowienia, możemy wyróżnić kolumny podłogowekolumny półkowe lub podstawkowe tzw. monitory, kolumny centralne oraz subwoofery. Ze względu na zastosowanie kolumny dzielimy na kolumny do kina domowego, w tym specjalistyczne kolumny efektowe (surround) czy kolumny do stereo. Unikalnym typem kolumn efektowych są kolumny Dolby Atmos, które kierują dźwięk w stronę sufitu (lub w przypadku głośników instalowanych na suficie - z sufitu), aby umożliwić odbicie dźwięku od sufitu, powodujące wrażenie pochodzenia dźwięku znad słuchacza. Ten typ kolumn głośnikowych jest szczególnie polecany do rozbudowanych systemów kina domowego, zapewniając niezrównane wrażenia podczas seansów filmowych.


Na bazie kolumn głośnikowych można zbudować swój własny system kina domowego, czy świetnej jakości zestaw odsłuchowy stereo. W zależności od stopnia zaawansowania, system audio może być oparty na dwóch kolumnach stereo lub nawet kilkunastu kolumn - w przypadku zestawu kina domowego.

Produkt dodany do porównania.