Głośniki zamienne do kolumn stereo | HiFi - Avstore.pl

Głośniki zamienne

Aktywne filtry

Głośniki zamienne

Głośniki zamienne są to urządzenia pozwalające na wymianę zużytych głośników w kolumnach, tubach oraz innym sprzęcie audio.

Głośniki zamienne konstruowane są pod konkretne modele kolumn lub tworzone są jako głośniki uniwersalne, których konstrukcja pozwala na użycie ich w większej ilości kolumn.
Odpowiedni dobór głośnika do kolumny jest bardzo ważny, aby całość grała prawidłowo. Komplet głośników w kolumnie powinien pokrywać całe pasmo przenoszenia (20 Hz - 20 kHz). Głośnik wysokotonowy w celu prawidłowego działania powinien posiadać efektywność co najmniej taką samą jaką posiada głośnik basowy. Aby głośniki grały równo (nie za cicho, ani nie za głośno), należy wybrać głośnik zamienny, który będzie posiadał identyczną efektywność jak pozostałe głośniki.
Głośnik wysokotonowy pracuje w najwyższym zakresie częstotliwości pasma. Warto pamiętać, że głośnik wysokotonowy pracuje z filtrem górnoprzepustowym, a podłączenie go bezpośrednio do wzmacniacza może spowodować jego spalenie.
Głośnik średniotonowy przetwarza dźwięk w częstotliwości od kilkunastu do kilkunastu tysięcy Hz. Głośnik średniotonowy nie posiada konkretnego zakresu pracy - jest on uzupełnieniem głośników nisko oraz wysokotonowych.
Głośnik niskotonowy pracują w najniższej częstotliwości pasma akustycznego. Należy zwrócić uwagę na łączenie głośników basowych. Jeśli podłączymy głośniki niskotonowe równolegle, wtedy impedancja wypadkowa wyniesie połowę impedancji, a efektywność podniesie się o 3dB. Natomiast głośniki basowe podłączone szeregowo zwiększą impedancję podwójnie.
Najważniejszymi wartościami podczas projektowania zestawu audio są parametry Thiele-Small'a. Odpowiadają one za obliczenie objętości i strojenia konstrukcji obudowy dla głośników nisko oraz średniotonowych oraz zakresu pasma przenoszenia dla głośników basowych. Stosowane są one zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Produkt dodany do porównania.