Kable głośnikowe na metry
Wybór kabli głośnikowych na metry ułatwia nam dopasowanie odpowiedniej długości przewodu do urządzeń, które musimy za jego pomocą połączyć.
Przewody głośnikowe kupowane na metry mają kilka zalet. Po pierwsze tego typu kable głośnikowe możemy dostosować do odległości jakie chcemy zachować miedzy urządzeniami, a nie na odwrót (nie dopasowujemy urządzeń do długości kabla głośnikowego). Po drugie kable na metry nie są konfekcjonowane. Wiele osób jest zdania, że sygnał przepływający przez złącza jest zakłócany. Jeśli wolimy jednak kable przewodowe z wtykami to mamy wtedy możliwość doboru wtyków pod własne potrzeby.
Najczęściej stosowane kable głośnikowe to 2-przewodnikowe (single-wiring) oraz 4-przewodnikowe (bi-wiring lub bi-amping).
Bi-wiring to rodzaj połączeń wzmacniacza z kolumnami za pomocą dwóch oddzielnych przewodów głośnikowych. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w kolumnach, które zostały wyposażone w specjalne zwrotnice, oddzielną sekcję oraz podwójną liczbę gniazd. Bi-amping jest rozwinięciem Bi-wiring i stosowane jest najczęściej w systemach estradowych, gdzie potrzebna jest duża kontrola nad sygnałami w każdym z kanału dźwiękowego. Przewody głośnikowe łączą poszczególne pasma dźwięku z osobnymi wzmacniaczami.
Jak to bywa przy jakości dźwięku zdania na temat stosowania są podzielone. Jedni twierdzą, że różnica przy stosowaniu dwóch przewodów głośnikowych do połączeń jest ogromna, natomiast inni twierdzą, że nie widać różnicy.
Kable głośnikowe najczęściej są nieekranowane oraz izolowane. Dzielą się one miedzy innymi ze względu na budowę. Najbardziej popularnym rodzajem budowy przewodu głośnikowego jest plecionka. Skonstruowana jest ona z wielu metalowych żył skręconych ze sobą. Przewód głośnikowy pleciony jest elastyczny - pozwala na wyginanie go bez obawy o jego uszkodzenie. Wadą tego typu przewodu głośnikowego jest możliwość powstawania interferencji pól elektromagnetycznych między żyłami. W celu ochrony przewodu głośnikowego przed tym zjawiskiem producenci najczęściej stosują osobne izolowanie każdej z żył.
Drugim typem przewodu głośnikowego jest Solid Core. Charakteryzuje się on przewodnikiem stworzonym z drutu, dzięki czemu nie powstaje zjawisko interferencji między żyłami. Kabel głośnikowy Solid Core jest ograniczony pod względem elastyczności przewodu. Jest on podatny złamania i uszkodzenia. Przewód głośnikowy Solid Core świetnie się spisuje podczas transmisji niskich pasm przenoszenia.
Hybrydą tych dwóch konstrukcji jest kabel głośnikowy BassCore. Kabel głośnikowy tego typu charakteryzuje się żyłą stworzoną z grubszego drutu w środku przewodu oplecionego mniejszymi żyłami dookoła niego. Posiada on odpowiednią odporność mechaniczną oraz sprawdza się podczas przenoszenia zarówno niskich, jak i wysokich częstotliwości.
Odpowiednia długość przewodu głośnikowego powinna być na tyle duża, żeby przewód swobodnie opadał i biegł po podłodze bez załamań i zapętleń kabla. Zbyt długi przewód głośnikowy może prowadzić do zniekształceń oraz zakłóceń.
Warto również pamiętać, żeby długości przewodów kabli głośnikowych do dwóch kanałów (prawego i lewego) była jak najbardziej podobna, ponieważ duża różnica między długościami może wpływać na nierównomierne przesyłanie dźwięku.
Kable głośnikowe na metry cięte są ze szpuli na konkretną długość wybraną przez klienta.