Kable HDMI-HDMI
Najpopularniejszym standardem do przesyłania sygnału audio/wideo jest obecnie interfejs HDMI. Pozwala on na łączenie ze sobą większości urządzeń dostępnych na rynku.
Przewód HDMI-HDMI jest najbardziej popularnym przewodem służącym do przesyłania sygnału cyfrowego wideo oraz audio. Ze względu na uniwersalność złącza HDMI wystarczy zainwestować w jeden przewód, który pozwoli na używanie go na różnych urządzeniach posiadających różne standardy.
Pierwszym standardem HDMI jest wersja 1.0, który jest bardzo rzadko spotykany. Oferuje one w porównaniu do najnowszego standardu bardzo ograniczone parametry: maksymalna rozdzielczość 1920 x 1200, przy głębi 24-bitów oraz maksymalnej szerokości pasma 165 MHz.
Udoskonalona wersja HDMI 1.1 wprowadziła jedynie obsługę DVD-Audio, natomiast pod względem parametrów nie różniła się od swojej poprzedniczki.
Wersja HDMI 1.2 oraz 1.2a wprowadziła wsparcie dla DSD (Super Audio DVD) - standard stworzony przez Philips oraz Sony spotykany na standardowych nośnikach, korzystanie z przestrzeni odwzorowania kolorów RBG i YCbCr, oraz wsparcie źródeł opartych na PCI Express I/O.
Ewolucja HDMI nastąpiła w chwili wejścia standardu 1.3, który poprawił parametry interfejsu. HDMI 1.3 zwiększył obsługiwaną rozdzielczość do 2560 x 1600, poprawił głębie barw do 48-bitów oraz poszerzył pasmo sygnału do 340 MHz. HDMI 1.3 wprowadziło wparcie funkcji xvYCC, Deep Color, Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio oraz synchronizację audio i wideo.
Podczas kolejnych poprawek HDMI 1.3 żadne z poprawek nie uległy zmianie. Jedyną różnicą były aktualizacje CEC oraz nowe zgodności z urządzeniami.
Standard HDMI 1.4 oraz 1.4 a-b wprowadziły wsparcie dla rozdzielczości 4K. Wprowadzenie wersji HDMI 2.0 pozwoliło na udoskonalenie częstotliwości odświeżania ekranu w 4K do 60 oraz poprawienie maksymalnej szerokości pasma sygnału do 600 MHz. Najnowszy interfejs HDMI to 2.1, który pozwala na wiele wyższą częstotliwość odświeżania (8K60 i 4K120), a także wyższą rozdzielczości do 10K. Standard HDMI 2.1 obsługuje również dynamiczne formaty HDR.
Przewody HDMI-HDMI dzielą się na HDMI Standard, HDMI Standard with Ethernet, HDMI High Speed, HDMI High Speed with Ethernet. Pierwszy rodzaj przewodu HDMI-HDMI jest najzwyklejszym kablem HDMI zapewniający przesyłanie sygnału 1080i z prędkością Gbit/s oraz działają z częstotliwością 74,25 MHz. Maksymalna długość przewodu HDMI-HDMI to 15 m.
HDMI Standard with Ethernet poza właściwościami takimi jak standardowy przewód HDMI-HDMI pozwala na obsługę aplikacji posiadającymi protokoły IP.
HDMI High Speed jest przewodem HDMI-HDMI obsługującym format 3D, 4K oraz technologię Deep Color. Rozbudowaną wersją tego kabla jest przewód HDMI High Speed with Ethernet posiadający takie same funkcję jak on rozbudowane dodatkowo o dwukierunkową komunikację między siecią a urządzeniem.
Cena kabli HDMI-HDMI waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena przewodu HDMI nie wpływa, aż tak bardzo na jakość przesyłanego sygnału cyfrowego, jednak odwzorowuje ona jakość wykonania oraz wytrzymałość przewodu. Przewód HDMI zapewnia najlepszą jakość przesyłanego sygnału tylko przy stosowaniu miedzi beztlenowej OFC, którą możemy znaleźć w droższych przewodach HDMI.