Kable

Aktywne filtry

Kable

W systemie audio kable najczęściej do przesyłu sygnału analogowego lub cyfrowego pomiędzy dwoma urządzeniami.

Kable dzieli się ze względu na zastosowanie, rodzaj przesyłanego sygnału (kable cyfrowe lub analogowe), oraz ze względu na rodzaj użytych wtyków. Kabel cyfrowy służy do przesyłania sygnału cyfrowego pomiędzy źródłem sygnału np. odtwarzaczem lub streamerem oraz odbiornikiem np. wzmacniaczem.

Najczęściej stosowanymi kablami cyfrowymi są kable Toslinkkable Coaxial (RCA) oraz kable USB i kable HDMI. Najwyższej klasy kable wykonane są z beztlenowej miedzi OFC w celu bezstratnego przesyłu danych oraz posiadają wtyki pokryte 24 -karatowym złotem.

Na jakość sygnału wpływa również długość przewodu oraz typ oplotu. Ekranowany oplot zmniejsza zakłócenia zewnętrzne oraz minimalizuje emisję zakłóceń. Należy również zwrócić uwagę na warstwę ochronną kabla jeśli chcesz, żeby przewód służył Ci przez lata.

Najczęściej używanymi kablami są przewody HDMI, które służą do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo. Kabel HDMI pozwala na dowolne połączenie dwóch urządzeń takich jak odtwarzacze wideo, konsole, komputery z telewizorami oraz monitorami.

Warto również zwrócić uwagę na kable głośnikowe, które są używane w każdym zestawie audio. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na przekrój żyły, jakość miedzi, izolacji oraz jakość złączy. Kable głośnikowe warto wymieniać co około 5 lat ze względu na proces "starzenia się".

Kolejnym ważnym kablem jest przewód koncentryczny (coaxial cable), zwany również telekomunikacyjnym. Wykorzystywany jest do transmisji sygnałów zmiennych o małej mocy. Przewody koncentryczne działają na zasadzie różnicy potencjałów, która tworzy się miedzy dwoma metalowymi elementami. W budowie kabla koncentrycznego możemy wyróżnić przewód wewnętrzny, który jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiadający za przesył sygnału.

Najlepszym materiałem stosowanym w przewodzie wewnętrznym jest miedź. Warstwa okrywająca przewód to dielektyk wykonany z tworzywa sztucznego. Ekran odpowiada za ochornę przed zakłóceniami. Zazwyczaj zrobiony jest z miedzi lub aluminium.

Kolejną częścią budowy kabla koncentrycznego jest oplot. Im jest on gęstszy tym jakość kabla jest większa. Płaszcz zewnętrzny przewodu ma za zadanie chronić kabel przed czynnikami zewnętrznymi. Obecnie przewody coaxial mają swoje zastosowanie w telewizji kablowej, antenach satelitarnych, w systemach telewizji przemysłowej oraz połączeniach audio - wideo.

Wiele urządzeń korzysta również z wejścia/ wyjścia optycznego. Kabel optyczny (TOSLINK) pozwala na przesyłanie bezstratnego skompresowanego dźwięku 5.1/7.1 za pomocą światłowodu. Dodatkowo kabel optyczny ze względu na przesył sygnału światłem nie jest wrażliwy na zakłócenia elekromagnetyczne oraz radiowe. Największą wadą kabla TOLINK jest brak możliwości strumieniowania nowych kodeków DT-SHD Master oraz Dolby TrueHD.

Popularnym kablem wykorzystywanym do przesyłu dźwięku i obrazu pomiędzy dwoma urządzeniami jest przewód chinch w Stanach Zjednoczonych pod nazwą RCA, który korzysta z sygnałów niesymetrycznych, a przy większych długość podatny jest na zakłócenia elektromagnetyczne.

W swojej ofercie posiadamy również kable i przewody antenowe, FireWire, do Subwoofera, kable jack, DisplayPort, DVI, Ethernet, RGB, SCART, S-Video, USB, VGA (D-SUB), XLR, kable zasilające, BNCkable mikrofonowe oraz oploty, które można wykorzystać w celu uporządkowania przewodów.

Produkt dodany do porównania.