Kable głośnikowe
Kable głośnikowe są ważnym elementem każdego zestawu audio. Ze względu na ogromny wybór przewodów, ciężko jest dobrać odpowiedni kabel głośnikowy, a jednocześnie nie przepłacić.
Najlepsze kable głośnikowe wyróżniają się bardzo niską opornością oraz znikomym zniekształceniem sygnału. Podczas doboru przewodu głośnikowego należy zwrócić uwagę na przekrój żyły, jakość miedzi, jakość izolacji oraz jakość złączy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup przewodu głośnikowego posiadającego żyłę wykonaną z najczystszej miedzi beztlenowej OFC.
Najlepszej jakości kable głośnikowe posiadają dużą ilość izolacji, która minimalizuje wpływ czynników zewnętrznych na jakość przesyłanego sygnału. Kupowanie zbyt długiego kabla głośnikowego pogarsza jakość dźwięku. Należy pamiętać żeby dobierać długość przewodu głośnikowego tak, aby swobodnie zwisał i biegł po podłodze po podłączeniu nim głośnika ze wzmacniaczem.
Należy zwrócić uwagę na moc posiadanych głośników, jednocześnie zachowując umiar, gdyż zbyt gruby przewód głośnikowy również źle wpływa na jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zasady, która mówi, że głośnikom do 70W wystarczy grubość kabla głośnikowego 1.5 mm2, w przedziale 120-150 W należy zastosować przewody głośnikowe o średnicy 2.5 mm2. Natomiast kable głośnikowe o średnicy 4 mm2 i większe znajdą zastosowanie do najmocniejszych zestawów powyżej 200 W.
Posiadając kabel głośnikowy zakończony wtykami (konfekcyjny) nie musimy się martwić, że nam zaśniedzieje. Kabel głośnikowy bez wtyków należy co kilka miesięcy przyciąć o 2-3 centymetry. Zwolennicy kabli głośnikowych bez wtyków twierdzą, że stosowanie końcówek jest przeszkodą dla sygnału dźwiękowego, lecz nie zostało to nigdzie potwierdzone.
Niektóre zestawy głośnikowe są w stanie pracować w układzie bi-wiring oraz bi-amping. Bi-wiring jest sposobem podłączenia wzmacniacza do kolumny głośnikowej przez dodatkową parę przewodów głośnikowych. Aby móc podpiąć kolumnę do wzmacniacza, kolumna musi posiadać odpowiedni terminal, każda para przewodów głośnikowych musi być identyczna co do konstrukcji (przekrój, rodzaj miedzi, oplot itp.) oraz obie pary kabla głośnikowego powinny wychodzić z jednego wyjścia wzmacniacza.
Według producentów każda sekcja zwrotnicy w kolumnie głośnikowej, gdy jest zasilana osobnym przewodem dwużyłowym głośnikowym, zmniejsza łączny opór przewodów głośnikowych o połowę, poprawiając zatem dynamikę dźwięku. Konfiguracja Bi-amping polega na oddzielnym sterowaniu nisko, średnio oraz wysokotonowego za pomocą osobnych wzmacniaczy. Taka konfiguracja stosowana jest w systemach estradowych.
Do podłączenia kolumn głośnikowych ze wzmacniaczem potrzebne są kable głośnikowe w podwójnej ilości lub przewody 4-żyłowe. W zamian uzyskujemy zwiększenie mocy kolumn oraz oddzielne zasilanie głośników przekładające się na dynamikę dźwięku.