Wzmacniacze cyfrowe

Aktywne filtry

Wzmacniacze cyfrowe

Wzmacniacze cyfrowe w systemie PA to rodzaj wzmacniaczy mocy pracujących w klasie D, które przede wszystkim operują na cyfrowym sygnale audio, przetwarzanym przez wbudowany cyfrowy procesor, przedwzmacniacz lub korektor. Następnie sygnał jest wzmacniany i konwertowany na sygnał analogowy, aby przesłać go do głośników. Ten typ wzmacniacza stosunkowo od niedawna jest na rynku.

Wzmacniacz cyfrowy inaczej nazywane wzmacniaczami klasy D lub wzmacniaczami impulsowymi. Posiadają one wbudowany dodatkowy moduł elektryczny odpowiadający za dodatkową korekcję brzmienia. Działają one w oparciu o tranzystory, które na zmianę przełączają się między stanem otwartym, a zamkniętym. Straty mocy we wzmacniaczu cyfrowym są niewielkie. Wzmacniacze cyfrowe charakteryzują się bardzo dużą skutecznością, która oscyluje w granicach 90-95%. Wysoka skuteczność wzmacniacza cyfrowego pozwala na zmniejszenie rozmiarów jak i samego systemu chłodzenia.
Wadą wzmacniacza cyfrowego może być generowanie szumów oraz możliwość strat sygnału, jednak są one na tyle małe, że praktycznie niezauważalne.

Produkt dodany do porównania.