Zestaw kolumn pasywnych
Dźwięk przestrzenny pozwala nam na o wiele głębsze odczucie dźwięków podczas odsłuchu lub oglądania ulubionego filmu. Najprostszy dźwięk przestrzenny możemy uzyskać przy prostym zestawie głośnikowym 2.1, czyli dwóch kolumn frontowych oraz subwoofera.
Jednak przy zastosowaniu większej ilości głośników odczucia podczas słuchania stają się głębsze. Najpopularniejszym zestawem głośnikowym jest 5.1 czyli system pięciu kanałów pełnopasmowych oraz subwoofer. Możemy go rozszerzyć o dodatkowe dwa kanały tylne tworząc system 7.1.
Kolumny możemy podzielić na różne rodzaje. W podstawowym zestawie surround możemy wyróżnić kolumny podłogowe. Świetnie sprawdzają się one jako samodzielny zestaw stereo, jak również jako front w zestawie audio do kina domowego. Głównymi zaletami kolumn podłogowych jest szerokie pasmo przenoszenia, dynamika oraz mocny bas. Jeśli dobrze dobierzemy kolumny do pomieszczenia to nie będą one tylko ozdobą mieszkania, ale również będą w nim świetnie brzmiały.
Kolumny podstawkowe używa się zamiennie z kolumnami podłogowymi. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Ze względu na mniejsze rozmiary kolumny podstawkowe są łatwe w instalacji. W prosty sposób możemy je ustawić w każdym miejscu i odpowiedniej odległości od ściany. Ich konstrukcja oprócz głośników wysoko, średnio i nisko tonowych, może posiadać system bass-refleks uzupełniający niskie tony.
Kolumny centralne w zestawie kina domowego odpowiadają za dialogi oraz wokal. Mimo, iż nie są tak ważne jak kolumny frontowe to generują ogromną ilość dźwięków. Dobrze jest dobrać kolumnę centralną pasującą tą samą marką, a najlepiej serią do kolumn frontowych, aby charakterystyka barwy dźwięku nie gryzła się z pozostałymi kolumnami w systemie.
Najlepszy głośnik centralny powinien składać się z niewielkiej, lekkiej obudowy, która pozwoli ustawić jego położenie pod np telewizorem czy na ścianie, oraz posiadać minimum dwoma głośniki. W zestawie z kolumnami głośnikowymi i kinem domowym staje się idealnym uzupełnieniem układu audio najwyższej jakości.
Subwoofer jest potrzebny w każdym systemie audio w celu przetwarzania najniższego pasma przenoszenia. Subwoofer kojarzy się przede wszystkim z mocnym, porządnym basem i podbiciem niskich tonów. Dolne pasmo przenoszenia jest jednym z najbardziej spektakularnych elementów dźwiękowych. Subwoofery dzielimy na pasywne i aktywne. Ten pierwszy działa jak zwykły głośnik, natomiast drugi posiada własny system regulacji. Subwoofer aktywny świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdyż bez problemu można dostosować moc sprzętu tak, aby nie zniekształcał dźwięku. Sprawdzi się nie tylko do kina domowego ale i w zestawie stereo 2.1.