Mikrofon pojemnościowy dla każdego

Mikrofon pojemnościowy dla każdego

Szukając odpowiedniego dla siebie mikrofonu, warto zastanowić się nad tym, do czego będzie on używany. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje mikrofonów: mikrofony dynamiczne oraz mikrofony pojemnościowe. Mikrofony dynamiczne znajdują zastosowanie zazwyczaj na scenie, dla wokalistów i do nagłaśniania wzmacniaczy oraz ich nagrywania w studio. Natomiast mikrofony pojemnościowe, które wymagają zewnętrznego zasilania, znajdują swoje zastosowanie w stacjach radiowych oraz studiach nagraniowych, gdzie są wykorzystywane do nagrywania głosu i instrumentów akustycznych. Oczywiście taka charakterystyka jest bardzo skrótowa, a kwestia mikrofonów to temat na oddzielny tekst.

Jednak obecnie mikrofony nie są używane jedynie na scenie i w profesjonalnych studiach nagraniowych. W dobie streamingu, popularnych rozmów poprzez video-komunikatory, gier online i rosnącej popularności homerecordingu mikrofon staje się przydatnym narzędziem praktycznie dla każdego. Jednak nie każdy posiada miejsce i fundusze, aby zbudować w swoim domu studio nagraniowe. Szczególnie, jeżeli mikrofon ma służyć do rozmów, nagrywania podcastów czy domowych nagrań muzycznych, gdzie pożądany byłby mikrofon pojemnościowy, który zazwyczaj oprócz interface do komputera wymaga również zasilania “phantom”. Z tego powodu producenci zaczęli wprowadzać mikrofony pojemnościowe, które działają na zasadzie plug-and-play łącząc się z komputerem za pomocą portu USB. Tego typu mikrofon zwiera w sobie interface, oraz jest zasilany z komputera.

Jednym z takich producentów jest kojarzona dotychczas z akcesoriami do mikrofonów marka Saibu, oferująca teraz model MU-1, który jest doskonałym przykładem mikrofonu pojemnościowego USB do zastosowania zarówno w domu, jak i studio nagraniowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z solidnym sprzętem - mikrofon czuć w dłoni, jest wykonany z metalu anodowanego na czarno z niewielkim logo producenta. Kopułka mikrofonu jest z gęstej i wytrzymałej metalowej siatki, a od spodu mikrofonu znajduje się gniazdo przewodu USB typu B oraz gwint do mocowania na statywie. Co ciekawe, producent dołącza również kilka bardzo przydatnych akcesoriów, takich jak statyw biurkowy typu “tripod”, uchwyt do mocowania na statywie, osłonę przeciwwietrzną oraz bardzo długi przewód USB mierzący 2,7 metra. W ten sposób po wyjęciu z pudełka od razu otrzymujemy pełen zestaw, bez konieczności robienia dodatkowych zakupów.

Mikrofon Saibu MU-1 łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB, zapewniając prędkość transmisji cyfrowej do 24 bitów na sekundę i nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników. Wystarczy podłączyć mikrofon do komputera i już po chwili można zacząć nagrywać, korzystając z dowolnego programu typu DAW lub innego programu służącego do rejestracji głosu. Mikrofon bez problemu współpracuje z komputerami o systemie operacyjnym Windows 7, Windows 10 oraz MAC OS.X 10.9 i nowszymi. Podczas rejestracji MU-1 zapewnia czysty dźwięk bez podbarwień, a dzięki kardioidalnej charakterystyce kierunkowej bardzo dobrze nagrywa zarówno głos, śpiew oraz instrumenty akustyczne. Łatwość nagrywania szczególnie docenią osoby posiadające niewielką przestrzeń lub wymagające mobilności. Mikrofon można zabrać ze sobą w dowolne miejsce i z pomocą laptopa zarejestrować dźwięk. Podczas nagrywania w otwartej przestrzeni przydatna staje się dołączona osłona przeciwwietrzna chroniąca przed szumem powietrza.

Naszym zdaniem mikrofon Saibu MU-1 będzie bardzo dobrym wyborem zarówno dla amatorów, potrzebujących prostego i skutecznego mikrofonu oraz dla profesjonalistów, chcących uzyskać idealne odwzorowanie brzmienia głosu i instrumentów. Funkcję plug-and-play doceni każdy, a dodatkowe akcesoria znacznie ułatwiają start w nagrywaniu.

Wszystkie komentarze

Zostaw Odpowiedź

Produkt dodany do porównania.